swmaksymilian.com.pl

swmaksymilian.com.pl

Klasztor Franciszkanow

Klasztor Franciszkanow

Historia gdyńskiego Zakonu Franciszkanów rozpoczyna się w 1935 roku, kiedy to na tereny miasta przybyli franciszkanie, którzy nie odzyskali swoich dawnych klasztorów, zarekwirowanych przez zaborców. Za swoją siedzibe uznali ówczesne Wzgórze Focha, dzisiaj znane jako Wzgórze Świętego Maksymiliana. Przybyli na miejsce zakonnicy z miejsca rozpoczęlu budowę klasztoru oraz kaplicy publicznej. Obiekt został ukończony w maju 1938 roku. W tym samym roku został on poświęcony – w apartamenty.in czym uczestniczył także przyszły święty, Maksymilian Kolbe.

Niestety, rozwój klasztoru został zahamowany przez wojne, która dodatkowo zadała Franciszkanom dość dotkliwe ciosy. W Piaśnicy nazistowscy żołnierze rozstrzelali ojca Henryka Jamroga, zaś w Skarżysku-Kamiennej ojca Anatola Gałuchę. Ponadto do ofiar zalicza się również brata Macieja Gruszka, który zmarł w obozie koncentracyjnym oraz brata Floriana Masłowskiego, który zaginął w nim w niewyjaśnionych okolicznościach.

Po zakończeniu działań wojennych franciszkanie powrócili do Gdyni, z miejsca przywracajac klasztor do używalności. Ponadto w 1949 roku Biskup chełmiński utworzył przy klasztorze parafię pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego. Jest ona do dzisiaj znana szeroko z różnego rodzaju akcji religijnych, kulturalnych i społecznych.

– autor artykułu